DUYURU NO:8 ANTALYA BARUT OTEL DUYURUSU
Ocak 7, 2017
DUYURU NO:10 İBRAHİM GÜLEŞENOĞLU’NUN TORUNU TUANA
Ocak 12, 2017
Show all

DUYURU NO: 9 H.Zeki SUNGUR’UN YAZISI

Harp Okuluna girdiğiniz tarihte 18 yaşını doldurmamış iseniz bu mail sizi ilgilendirebilir. Örnekler 1979 mezunları için hesabı kuvvetli olan 74 lü kalemi kağıdı alıp hesaplasın…
1.    18 yaşını doldurduktan sonra Harp Okulunda başarılı olarak geçen süreler Fiili Hizmet
süresinden sayılmakta ve emekli maaşı hesabında dikkate alınmaktadır. Ancak Harp Okuluna girdiğiniz tarihte 18 yaşını doldurmadığınız takdirde bu süreler fiili hizmetten sayılmamakta ve emekli maaşı hesaplamasında dikkate alınmamaktadır.
2.    Hal böyle iken Harp Okuluna girdiği tarihte 18 yaşını doldurmamış subaylar ile
sınıf okullarına girdiği tarihte 18 yaşını doldurmamış astsubaylardan bazıları, SGK karşı 18 yaş altında HO’da ve Asb. Sınıf Okullarında geçen sürelerin fiili hizmetten sayılmasına ilişkin dava açmışlar ve bu davaları kazanmışlardır. Danıştay’da bu kararları onaylanmıştır.
3.    Bu durumda olan subayların kendileri veya avukatları kanalı ile SGK’a başvuru
yapmaları ve idare tarafından işlem yapılmaması / cevap verilmemesi veya red cevabı verilmesi durumunda süresinde dava açılması gerekmektedir.
İdare Mahkemesinin kararından sonra SGK, başvuru tarihinden geçerli olarak emekli maaşlarını arttırarak ödeme yapmakta olup ayrıca talep edilmesi durumunda 5 yıl geriye doğru emekli maaş farklarını da hesaplayarak ikinci bir ödeme daha yapmaktadır.
4.    Bu konuda 1979 yılı HO mezunu devre arkadaşlarımı örnek verecek olursak, 15
Nisan 1958 doğumlu olup HO girdiği tarih olan 01 Eylül 1975 tarihinde 18 yaşını henüz doldurmamış olan bir subayın fiili hizmetinden 8 ayı sayılmamakta ve bu nedenle emekli maaşı hesaplanırken de bu 8 ay dikkate alınmamaktır.
5.    Şayet 1979 yılı HO mezunu bu subay kıdemli albay olarak emekli oldu ise dava
sonunda bugünkü maaş katsayılarına göre aylık emekli maaşı 23,44 TL artacak,  idareye müracaat ile dava karar tarihi arasında 12 ay geçmiş olması durumunda 281,28 TL emekli maaş farkı ile ayrıca talep edilmesi durumunda geriye doğru 5 yıl için 1.160,49 TL daha maaş farkı ödenecektir.
Bu 1979 yılı HO mezunu bu subay Aralık 1958 doğumlu ise geriye doğru 5 yıllık emekli farkı 2.320,98 TL,  Ağustos 1959 doğumlu ise geriye doğru 5 yıllık emekli farkı 3.481,47 TL olacaktır.
6.    HO 1979 yılı mezunu olup çeşitli rütbelerde emekli olmuş olan subaylardan HO’da
öğrenime başladıkları tarihte 18 yaşını doldurmamış olanların doğum tarihlerine göre eksik aldıkları emekli maaş farkları ile bunların 5 yıl geriye doğru eksik aldıkları toplam emekli maaşları ilişik listede gösterilmiştir.
HO’dan 1979 yılından önce ve daha sonra mezun olan subaylar için emekli
maaş farkları ayni olup sadece mezun oldukları devrelere göre doğum tarihleri ve emekli oldukları rütbelere göre farklar değiştirilmektedir.
7.    Burada dikkat edilecek en önemli hususlardan biri Emekli Tanıtım Kartında
yazılı olan hizmet süresinin 44 yıl ve altında olmasıdır. Zira 45 hizmet yılını dolduranlar azamı sınır olan % 100 üzerinden emekli maaşı aldıklarından yukarıdaki haktan yararlanmaları mümkün değildir.
 Avukat  Metin ŞENAY  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Yazılım